Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie przeprowadza analizę potrzeb w zakresie realizacji, na terenie naszej gminy, programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" -edycja 2025, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Powyższe rozeznanie jest niezbędne do przygotowania zapotrzebowania na środki.
Osoby spełniające kryteria opisane w programie (informacje poniżej) i zainteresowane uzyskaniem wsparcia w roku 2025, prosimy o kontakt do 12 sierpnia 2024 roku:
tel. (22) 756-34-85 wewn. 22;
Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – edycja 2025"
Cele:
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 800 000 000,00 zł.
Na co przeznaczone są środki z programu?
Oprócz wynagrodzenia asystentów, środki z programu przeznaczone są także m.in. na zakup środków ochrony osobistej, transport asystenta w związku z wyjazdami, które dotyczą realizacji usługi w ramach programu (np. bilety komunikacji publicznej, prywatnej, taksówka itp.) oraz zakup biletów wstępu na wydarzenie kulturalne, rozrywkowe czy sportowe dla asystenta towarzyszącego uczestnikowi programu. Do tego dochodzi koszt ubezpieczeń OC lub NNW związanych ze świadczeniem usług asystenta.
Kto może liczyć na wsparcie z programu?
- Dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
- Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym lub traktowane na równi do wymienionych.
Informacje uzupełniające:
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym: wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej; wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie; wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania; wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.