pokój nr 24(drugie piętro)
tel.(22) 756 34 84; 756 34 85
- Anna Nowotnik
wewn. 21
a.nowotnik@opskonstancinjeziorna.pl
Pomoc materialna przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne
Stypendium może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tj. 600 zł.
Stypendium szkolne może być udzielone w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych;
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów poniesionych na pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu:
- podręczników, lektur szkolnych, słowników, encyklopedii, innych książek pomocnych w realizacji procesu dydaktycznego takich jak: atlasy, tablice matematyczne, przyborów szkolnych;
- odzieży sportowej i obuwia sportowego oraz wymaganego przez szkołę stroju galowego;
- komputera z oprogramowaniem, sprzętem peryferyjnym, nośnikami pamięci i materiałami eksploatacyjnymi;
- o całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów, o których mowa w art. 90d ust. 4 ustawy, w tym w szczególności kosztów:
- dojazdu do szkoły środkami komunikacji zbiorowej,
- zakwaterowania w bursie, internacie lub na stancji,
- pokrycie czesnego.
Terminy
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w terminie do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów do 15 października danego roku szkolnego. Refundacji kosztów dokonuje się na podstawie dokumentów tj.: imiennych faktur VAT lub rachunków, imiennych biletów miesięcznych i innych dowodów wpłat. Dokumenty potwierdzające dokonanie wydatków przedkłada się w terminach:
- do 30 listopada - za stypendium przyznane na okres od września do grudnia danego roku szkolnego;
- do 10 czerwca - za stypendium przyznane na okres od stycznia do czerwca danego roku szkolnego.
Zasiłek szkolny
Zasiłek może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zasiłek szkolny może być przekazany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymanego stypendium szkolnego.